piątek, 4 października 2013

Śpiewające kartacze




Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść - mówi stare przysłowie. Nieprawda. Kucharek i kucharzy było znacznie więcej, a gotowanie kartaczy szło im śpiewająco.
Może było kiedyś w Sętalu wspólne darcie pierza w jesienne wieczory, ale wspólnego gotowania i śpiewania - raczej nie. 28 września w sali widowiskowej zmienionej tymczasowo w kuchnię zebrało się ok. 50 osób: kobiet i mężczyzn, młodych i starszych. Widzów nie było, bo ludzie podzieleni na grupy zajęli się pracą. Jedna grupa obierała kartofle, druga obierała i kroiła cebulę, trzecia mieliła mięso i doprawiała je, czwarta ekipa mieliła w maszynkach kartofle, następna - wyciskała w prasie masę kartoflaną, kolejna wyrabiała z niej ciasto, aby następne osoby mogły z nich formować kartacze, które jeszcze inni gotowali w wielkich garach. W ten sposób powstało ponad 150 kartaczy. Kiedy już były gotowe, uczestnicy spotkania zasiedli przy stołach i zjedli je.
Gotowaniu cały czas towarzyszył zespół „Kaczki z Nowej Paczki”. Muzycy zabawiali uczestników, w tym także dzieci, których zjawiło się sporo. Gotowanie szło więc śpiewająco, bo i kucharze nie żałowali gardeł. Przepis na kartacze był dziełem Andrzeja Brzozowskiego, lidera „Kaczek”, który w TVP 3 Olsztyn ma swój program o gotowaniu. W trakcie przygotowań co rusz sprawdzał czy wszystko idzie zgodnie z przepisem.
We wcześniej ogłoszonym konkursie na najlepszą potrawę z kartofli wygrały ciasteczka przygotowane przez sętalskie dzieci ze świetlicy, które wygrały też quiz z zagadek kulinarnych i menu ziemniaczanego.
Impreza wszystkim się bardzo podobała, a „Kaczki” dla których to też była nowość zaczęły się nawet zastanawiać nad przygotowaniem takiego programu, z którym mogłyby odwiedzać inne miejscowości.
Przepis na kartacze oraz przepisy na konkursowe potrawy wraz z nazwiskami autorów znajdzie się w kalendarzu sętalskim na 2014 r.
„Śpiewanie i gotowanie” zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Kultury z programu „Dom Kultury +inicjatywy lokalne” i zrealizowane wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dywitach. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz