wtorek, 29 października 2013

KLOCKOLOGIA PRZY WTÓRZE ORKIESTRY

W ubiegłą sobotę Stowarzyszenie "Melofani" szczelnie wypełniło halę sportową lokalnej szkoły miliardem drewnianych klocków. Okazało się, że tak naprawdę nie żadne "lego" zdobi człowieka;-)   Nic tak nie rozpala wyobraźni dzieci i dorosłych jak tworzenie rzeźb przestrzennych z prostych, drewnianych modułów.  A jeśli do tego przygrywa na żywo orkiestrowa muzyka, lub "dżemujący" w kątku artyści robi się z tego naprawdę ciekawa mikstura!







poniedziałek, 28 października 2013

Wiejscy Edukatorzy Teatralni

Co tydzień proponują młodym adeptom aktorskiego rzemiosła spotkania z profesjonalnymi artystami z Teatru Jaracza.  Z młodymi pracowali m.in. Irena Telesz, Andrzej Fabisiak, Elżbieta Lenkiewicz i Tatiana Asmołkowa.






"Kukiełkowy zawrót głowy"




W Dywitach trwają spotkania Grupy Nieformalnej "W pół drogi".   Grupę tworzą Sylwia Flicińska i Ewa Gołębiewska -Maciąg oraz gimnazjaliści, którzy niebawem wyruszą do świetlic wiejskich proponując zarówno rodzinne oglądanie spektaklu jak też interaktywne warsztaty teatralno-artystyczne dla mieszkańców Frączek, Dąbrówki Wielkiej i Nowych Włók. Przy spektaklu Grupa współpracowała m.in. z Teatrem Form Niezależnych Rodziny Korzunowiczów - mistrzów i nestorów olsztyńskiego teatru lalkowego.

wtorek, 15 października 2013

a tymczasem w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach...

... pilnie pracuje super team: Stowarzyszenie "Nasze Gady" oraz GOK Dywity, a ściślej super duet: Teresa Kosińska i Jadwiga Orzołek, kóre wprowadzają w czyn działania Pracowni Edukacji Regionalnej:














piątek, 4 października 2013

Śpiewające kartacze




Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść - mówi stare przysłowie. Nieprawda. Kucharek i kucharzy było znacznie więcej, a gotowanie kartaczy szło im śpiewająco.
Może było kiedyś w Sętalu wspólne darcie pierza w jesienne wieczory, ale wspólnego gotowania i śpiewania - raczej nie. 28 września w sali widowiskowej zmienionej tymczasowo w kuchnię zebrało się ok. 50 osób: kobiet i mężczyzn, młodych i starszych. Widzów nie było, bo ludzie podzieleni na grupy zajęli się pracą. Jedna grupa obierała kartofle, druga obierała i kroiła cebulę, trzecia mieliła mięso i doprawiała je, czwarta ekipa mieliła w maszynkach kartofle, następna - wyciskała w prasie masę kartoflaną, kolejna wyrabiała z niej ciasto, aby następne osoby mogły z nich formować kartacze, które jeszcze inni gotowali w wielkich garach. W ten sposób powstało ponad 150 kartaczy. Kiedy już były gotowe, uczestnicy spotkania zasiedli przy stołach i zjedli je.
Gotowaniu cały czas towarzyszył zespół „Kaczki z Nowej Paczki”. Muzycy zabawiali uczestników, w tym także dzieci, których zjawiło się sporo. Gotowanie szło więc śpiewająco, bo i kucharze nie żałowali gardeł. Przepis na kartacze był dziełem Andrzeja Brzozowskiego, lidera „Kaczek”, który w TVP 3 Olsztyn ma swój program o gotowaniu. W trakcie przygotowań co rusz sprawdzał czy wszystko idzie zgodnie z przepisem.
We wcześniej ogłoszonym konkursie na najlepszą potrawę z kartofli wygrały ciasteczka przygotowane przez sętalskie dzieci ze świetlicy, które wygrały też quiz z zagadek kulinarnych i menu ziemniaczanego.
Impreza wszystkim się bardzo podobała, a „Kaczki” dla których to też była nowość zaczęły się nawet zastanawiać nad przygotowaniem takiego programu, z którym mogłyby odwiedzać inne miejscowości.
Przepis na kartacze oraz przepisy na konkursowe potrawy wraz z nazwiskami autorów znajdzie się w kalendarzu sętalskim na 2014 r.
„Śpiewanie i gotowanie” zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Kultury z programu „Dom Kultury +inicjatywy lokalne” i zrealizowane wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dywitach. 










środa, 2 października 2013

Tu jest Warmia - Pracownia Edukacji Regionalnej

W Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach, kreatywne partnerstwo Stowarzyszenia "Nasze Gady" i GOK-u rozpoczęło zajęcia z dziećmi i młodzieżą z lokalnych szkół.  Projekt "Tu jest Warmia!" autorstwa pani Teresy Kosińskiej adresowany jest do lokalnych placówek edukacyjnych.  Realizowany jest w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2013.

Dzięki środkom zewnętrznym udało nam się uruchomić Pracownię, której pomysł narodził się w  naszych głowach już dawno temu.


"Celem projektu jest zachęcenie młodych mieszkańców gminy do samodzielnego poznawania i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego  regionu poprzez bezpośredni kontakt z kulturą życia codziennego na dawnej Warmii.
Z naszych doświadczeń wynika, że  mieszkańcy naszego regionu, a w szczególności młodzież, nie zna kultury i historii  Warmii.  Minimalizuje to  poczucie tożsamości, a co za tym idzie,   poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka.
Projektem „Tu jest Warmia” pragniemy rozpocząć wypracowanie brakującej formy  systematycznej edukacji regionalnej skierowanej do  dużej grupy odbiorców" / opisu projektu/.
W ramach zajęć funkcjonują równolegle 2 Pracownie:

PRACOWNIA   TRADYCJI I  FOLKLORU, prowadzona przez Jadwigę Orzołek, animatora GOK, proponuje krótką opowieść o kulturze warmińskiej i muzyczne spotkanie- dla starszych naukę tańca warmińskiego, dla młodszych naukę regionalnej zabawy warmińskiej.


PRACOWNIA   ETNIKI I CERAMIKI, prowadzona przez Teresę Kosińską, proponuje krótką opowieść o kulturze dawnych Prusów i naukę wytwarzania naczyń ceramicznych, które po ich wypaleniu uczestnicy zabiorą do domu.

Grafik spotkań w ramach Programu Dom Kultury + wygląda następująco:

01.10.13  godzina  9.30 -  SP Bukwałd    kl. I-III i kl. IV-VI
08.10.13 
godzina  9.30 -  ZS Dywity      10-12 lat
15.10.13 
godzina  9.30 -  SP Tuławki     kl. IV-V
22.10.13 
godzina  9.30 -  ZS Tuławki     kl. VI i I g
29.10.13 
godzina  9.00 -  SP Spręcowo kl. IV-VI
06.11.13 
godzina  9.30 -  ZS Tuławki     kl. I-III
12.11.13 
godzina  9.00 -  SP Spręcowo kl. I-III
19.11.13 
godzina  9.30  - Frączki           kl. 0-VI