poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Gotowanie i śpiewanie



Co to kartacz? – Ktoś zapyta. Choć potrawa ta jest znana,
Powiem, że to taka pyza, pysznym mięsem nadziewana.
Część ziemniaków trzesz na tarce, resztę musisz ugotować,
Lecz uważaj tu na palce, by ich także nie tarkować.

 












Lubisz gotować? Lubisz śpiewać? Gotujesz śpiewająco? Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala zaprasza cię zatem na „Gotowanie i śpiewanie”. To propozycja właśnie dla ciebie. O co tu chodzi?
 

 
28 września (sobota) o godz. 15 zapraszamy Cię do sętalskie świetlicy. Na ten specjalny dzień zaprosiliśmy też zespół muzyczny „Kaczki z Nowej Paczki. Jego lider - Andrzej Brzozowski jest  znanym kucharzem, który ma swój program „Palce lizać” w telewizji regionalnej TVP3 Olsztyn. Zespół będzie grał i śpiewał , a uczestnicy spotkania pod kierunkiem Andrzeja Brzozowskiego i według jego wierszowanego przepisu na kartacze będą gotowali pyzy ziemniaczane (kartacze, cepeliny). Razem z „Kaczkami” będziemy podśpiewywać sobie przy gotowaniu, a na koniec zjemy to, co przyrządziliśmy. I znów pośpiewamy. Martwicie się, że nie potraficie śpiewać? Teksty wyświetlimy Wam na ekranie, a z „Kaczkami” każdy śpiewać może.
 Podczas imprezy odbędą się konkursy:
ü dla dorosłych na potrawę z ziemniaków
ü dla dzieci quiz z zasad dobrego odżywania się i zagadki kulinarne.
Potrawy konkursowe oceni jury pod kierunkiem Andrzeja Brzozowskiego. Przepis na kartacze oraz przepisy na zwycięskie potrawy wraz z nazwiskami autorów zamieścimy w kalendarzu na 2014 r., który rozprowadzimy wśród mieszkańców gminy Dywity i nie tylko.

piątek, 23 sierpnia 2013

Kukiełkowy zawrót głowy




Nieformalna Grupa „W Pół Drogi” ma przyjemność zaprosić gimnazjalistów do udziału w przedsięwzięciu „Kukiełkowy zawrót głowy”. Projekt polega na stworzeniu grupy młodzieży chętnej do zagrania dla najmłodszych mieszkańców wybranych wsi gminy Dywity w samodzielnie stworzonym teatrzyku oraz do współprowadzenia warsztatów plastycznych dla widzów.
Planowany czas trwania projektu od 16 września do 30 listopada 2013.
 

Dla miłośników teatru!



Nieformalna Grupa „Wiejscy Edukatorzy Teatralni”
zaprasza do udziału w projekcie
„Teatr bez tajemnic”.


Projekt będzie realizowany w terminie 15.09. – 30.11.2013 r, w. GOK w Dywitach.

Poprzez udział w zajęciach młodzież pozna tajniki warsztatu aktorskiego. Uczestnicy poznają kulisy pracy nad spektaklem teatralnym. Poprzez udział w warsztatach praktycznych, pracę z tekstem, tworzenie scenografii, choreografii oraz wykorzystanie muzyki, poznają wpływ tych elementów na wyraz artystyczny spektaklu. Ponadto współpracując w zespole zadaniowym rozwiną talenty, stworzą kreacje aktorskie, pokonają własne bariery psychiczne i udoskonalą umiejętność występowania publicznego. . Poznają też pracę teatru, poprzez obserwację jego funkcjonowania i udział w spektaklu teatralnym. Założeniem edukacyjnym projektu jest wykorzystanie interdyscyplinarności sztuki teatru do poznania kilku dyscyplin artystycznych składających się na jej tworzywo oraz nauki współpracy grupowej, jaką jest spektakl teatralny.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

I zapraszają Nowe Włóki:-)



W okresie od 15.09.2013 r. do 23.11.2013 r. realizowany będzie w Nowych Włókach projekt pod hasłem „Nowe Włóki w obiektywie – podglądane oczami dziecka”

Celem projektu jest zebranie informacji na temat historii Nowych Włók posługując się starą mapą z 1945 roku i stworzenie nowej mapy wsi. Dzieci skupione przy Świetlicy Wiejskiej w Nowych Włókach będą zbierać informacje, oraz stare fotografie od mieszkańców Nowych Włók, fotografować ciekawe miejsca, spisywać historię utrwalonych obiektów.         Zorganizowane zostaną spotkania kulinarne gdzie dzieci uczyć się będą przyrządzania ciast, pieczenia jabłek i innych zapomnianych potraw oraz dowiedzą się w jaki sposób przygotować stół dla zaproszonych gości. Zwieńczeniem trwającego od września do listopada 2013 roku projektu ma być wydanie dużej mapy pt. "Nowe Włóki wczoraj i dziś", która zostanie pokazana i omówiona na zorganizowanym spotkaniu dla mieszkańców. Mapa adresowana  będzie zarówno do mieszkańców, jak i do turystów. Dzieci na zakończenie otrzymają mini albumy dokumentujące znalezione stare fotografie oraz nowe kadry z pejzażu kulturowego Nowych Włók.
Celem projektu jest zaangażowanie dzieci w poznawanie własnej miejscowości. Wykazanie dobrych i słabych stron miejscowości, w której mieszkają. Co chcieliby zmienić i w jaki sposób zadbać o miejscowość, w której mieszkają. Projekt ma skłonić młodych do poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją.

wtorek, 6 sierpnia 2013

GRUPA NIEFORMALNA "ZAKOLE RZECZNE" - sołectwo Myki-Zalbki zaprasza jako pierwsze:-)





Grupa "Zakole Rzeczne" serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców sołectwa Myki-Zalbki na warsztaty rozwijające:

“Opowieści Starej Lipy” – warsztaty rękodzieła i rzeźby w Mykach.

Dzięki nim zgłębicie Państwo tajniki sztuki rękodzieła i rzeźbiarstwa. Kazdy uczestnik będzie miał szansę odkryć w sobie artystę!
Mamy nadzieję, że oprócz pogłębiania wiedzy o historii naszych terenów, mieszkańcy jeszcze bardziej się zintegrują. Warsztaty odbędą się w dniach 15.09.- 30.11.2013r., w Świetlicy Wiejskiej w Mykach.
Warsztaty zwieńczy "Artystyczny wieczór andrzejkowy", gdzie w magicznej atmosferze, odbędzie się wystawa rękodzieła i rzeźby.

Serdecznie zapraszam.

Bożena Pupecka - koordynator Grupy "Zakole Rzeczne"

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Mapa Inicjatyw Kulturotwórczych

Pan Jarek Korzeniewski  przelał w graficzną formę, to nad czym pracowaliśmy mailowo: Mapa Inicjatyw Kulturotwórczych i miejsc dla kultury nieobojętnych już jest!

Kto wziął udział w tworzeniu Mapy (mailowym) ten się na niej odnajdzie:-)